Camagüey, קובה: מדריך מיני למטיילים

אלא אם כן נסעת בקובה, או חקר טיול באי הקריבי, סביר להניח שמעולם לא שמעת על קמאגיי, שידוע במבוך שלו של Allewayways, כיכר ספרדית, אמנויות הבמה כמו גם קתדרלות שונות.

לאחר שקראנו בדיוק על האופן בו העיר הותקפה ברציפות על ידי פיראטים, כמו גם בדיוק כיצד משווים לעתים קרובות את המבוך של הרחובות למדינות של מרוקו, סיקרנו אותנו. מיקמנו מייד את Camagüey בתוכנית הנסיעות הקובנית שלנו כמו גם כל כך שמחים שעשינו!

הנה מדריך מיני שמראה לכם את השיאים, היכן לאכול כמו גם איפה לישון בקמגיי.

הכנסיות והקתדרלות

Camagüey ידועה בשם הנשמה הקתולית של קובה, וזה ברור מאליו כשאתה מופיע בעיר. ישנן מספר כנסיות מדהימות כמו גם קתדרלות, שהרבה מהן תראה רק על ידי שיטוט, אולם אם אתה בודק את Camagüey בזמן הקרוב, הקפד לבדוק את אלה:

הלב הקדוש של קתדרלת ישו (ממוקם בפרק מרטי)

לקתדרלה הגותית והמשולשת הזו יש סגנון שונה להרבה קתדרלות אחרות בקובה, זה נראה כאילו הוא שייך באירופה!

Inglesia de Nuestra Señora de la Merced (ממוקם בפלאזה דה לוס טרבאג’אדורס)

כנסייה זו מתוארכת משנת 1748 כמו גם עם מנזר פעיל המחובר אליו. עם פנים מקושתות של 2 מפלסים, קטקומבות מצמררות כמו גם ארון קבורה של סילבר מוצק, זהו חובה לראות בקמאגיי.

Inglesia de Nuestra Señora de la Soledad (הממוקם בפינת הרפובליקה כמו גם אגרמונטה)

רחובות רבים גורמים לצומת קטן זה, שיש בו כמה מקומות אכילה נהדרים, מלונות, כמו גם הכנסייה היפה והמשופצת הזו לאחרונה.

הסמטאות

מרבית הערים הקולוניאליות הספרדיות נוצרות בתבנית דמוית רשת. עם זאת, הרחובות של Camagüey הם מופשטים להפליא, עם סמטאות סבוכות המובילות לכיכרות קטנות בכל רחבי העיר. בחינת כל סוג של הרחובות האחוריים מחוץ לריבועים הבולטים יחשפו כמה אבני חן מרתקות.

תוכלו לגלות חברים כמו גם משפחות שיש להן מסיבות חוסמות, ילדים שמשחקים בייסבול, אנשים שיושבים על צעדים נהנים מהעולם עוברים, כמו גם ספקים המסתובבים במכירת סחורות שונות. הביאו את מצלמת הווידיאו שלכם כמו גם לחקור.

בחור יושב על הצעד הקדמי שלו, לוקח הפסקה ממסירת סחורות.
סבך הסמטאות חושף מראות מרתקים.
הכיכרות

פלאזות הן המקום בו אנשים נפגשים להתערבב עם חברים, שבהם ילדים מתרוצצים מנגנים, כמו גם במקום בו תוכלו לגלות מוזיקה מקוונת כמו גם אוכלים מצוינים. לכל עיר בקובה (ובכל עיר ספרדית) יש כיכר, כמו גם אלה שהתגלו בקמגיי הם מקסימים.

פלאזה סן חואן דה דיוס

רחבה זו ידועה כ- Camagüey של הרבה פינת ציורית כמו גם פינתית מקסימה. עם זאת, ישנן מסעדות שונות המקיפות את הכיכר, גילינו שהן יהיו במחיר מופקע כמו גם לא כל כך טובות.

פלאזה סן חואן דה דיוס בשעות אחר הצהריים המאוחרות.

Parque Ignacio Agramonte

כיכר זו נמצאת בלב העיר, ובשל העצים הרבים שלה כמו גם מקומות ישיבה מצוינים, זהו מיקום בולט לבלות את אחר הצהריים. אם יתמזל מזלכם, תוכלו לראות הופעה מוזיקלית ממש כאן בערב. הבניינים המקיפים רחבה זו מדהימים כמו גם המקום מושלם.

סימפוניה משחקת בפרק איגנסיו אגרמונטה.

פלאזה דל כרמן

הרחבה המהממת הזו נפתחת בסוף רחוב הולכי רגל צר, המרופד בבתים קולוניאליים בצבע פסטל. ממש כאן תוכלו לגלות כמה פסלים, כנסיית איגלסיה דה נויסטרה סניורה דל כרמן, כמו גם סטיילינג קמגיי קלאסי.

פלאזה דל כרמן היא חובה לראות! (צילום מאת: anymouse1 ב- Flickr)

המסעדות כמו גם ברים

בניגוד לאמונה, האוכל בקובה אינו נורא! אכלנו כמה ארוחות מצוינות כשהייתי בקמגיי, כמו גם כבונוס נוסף, האוכל היה מאוד זול. לעיר זו היה האוכל הפחות יקר כמו גם אלכוהול מכל סוג של הערים שהיינו בהן עד כה בקובה. אנו עשויים לבלות את כל היום באכילה ושתייה, אם היינו מרגישים את זה, כמו גם עדיין יש לנו חלק גדול מתוכנית התקציב של קובה שלנו להובלה, בידור ביתי כמו גם דברים אחרים.

מסעדת לה איזבלה

בהתחלה, יתכן שאתה לא בטוח אם המסעדה האפלה הזו למראה ממש פתוחה, אולם כשאתה דוחף את הדלתות, תופתע לטובה. ממוקם ברחוב התיאטרון, האוכל הקטן הזה שומר על התחושה התיאטרלית לחיים בכך שהוא נותן לך את התפיסה שאתה אוכל בקולנוע – בדוק את כסאות הבמאי, את הלוחות כמו גם את תמונות השחקנים על הקירs.

The Italian style food right here is tasty, the portions are significant as well as the prices are good. A margarita pizza is $2.35, spaghetti bolognese is $2.60 as well as bottles of white wine are from $10.

Isabella restaurant was fun as well as very affordable.

La Cava restaurant & white wine Cellar

Located in the Parque Ignacio Agramonte, below the cafe Cuidad, you’ll discover this great area for lunch or dinner. The decoration right here is excellent as well as the service is professional. however the best part is that a bottle of white wine costs around $10, as well as tapas variety from $0.80 – $4.85. primary courses are between $2.85 – $18.50.

Don’t miss the white wine cellar restaurant!

Bodegon Don Cayetano

This restaurant is in a excellent place – just below the gorgeous Soledad Church on Calle República. Although the food is much more pricey than other restaurants, it’s a good place to come for a chilly beer as well as some appetizers. Also, there’s normally online music right here at night.

Pizzeria (Across from the intersection from the Soledad Church)

This restaurant is in a excellent location, as well as serves only beer as well as pizza. As a foreigner, you’ll be used the “CUC” menu, which lists whatever in higher prices than the regional “CUP” menu. The food is the same, however the prices aren’t – ask to see the regional menu.

This is the location to try the regional beer, Tinima, while in Camagüey. It may not win any type of awards for taste, however at $0.53 / bottle, you can’t go wrong!

Don’t fail to remember Your travel insurance coverage for Cuba!

You’ll requirement to have travel insurance coverage in buy to travel to Cuba. It’s really mandatory that all travellers have insurance, as well as you may or may not be asked to show proof of insurance coverage on arrival. To get a totally free quote from world Nomads, just go into your details below:

Where to sleep in Camaguey

Miriam House

Joaquin de Aguero No. 525

e/25 de Julio y Perucho Figueredo

(53) (32) 282120

This casa specific is located just north of the city center, about a 20 minute walk away. We always choose to stay outside of the hectic part of town, as well as are pleased we chose to stay right here during our travels in Camagüey. The walk to the city center is an satisfying one as well as it’s risk-free to walk house at night. However, you might always take a cycle taxi to as well as from the casa if you wanted.

The space at Miriam’s was great, as well as the breaky was huge.

Our space had significant windows (which let in a great deal of natural light), a big bed, tiled flooring, a refrigerator, air conditioning as well as an attached bathroom, with a bath tub! A table full of food was served each morning for breakfast, as well as although we didn’t discover Miriam herself to be the most outgoing person we had come across in Cuba, the space as well as place was one of our favourites.

Miriam home is offered on Airbnb. Click right here to indication up to Airbnb as well as get $35 off of your very first stay ?

For much more casa particulares in Camagüey, click right here to compare prices on Airbnb.

האווירה

Despite what the guide books say, we discovered that there were far less touts in Camagüey. In fact, I don’t really recall being asked if I wanted a taxi, tour, meal, etc. during our stay. What a breath of fresh air that was, particularly coming from Trinidad where the hassle was insane.

Cyclo-taxi rides in Camaguey were an satisfying experience, with the appropriate (local) cost being quoted to us best away. We rode past people who waved at us as well as had some great chats with our drivers.

We were able to walk around uninterrupted as well as without feeling like a walking dollar sign. When we walked from our casa to the city center, people spoke with us (in their damaged English as well as our damaged Spanish) as well as were genuine. The city didn’t feel hectic, it was calm as well as relaxed.

Empty back-streets in this part of Camaguey…no hassle here!

Most cities have one central area which has the largest amount of “must-see’s”, but Camagüey is different.

Wandering from the center to the northern area of town, you’ll come across the Avenida de los Martires (Avenue of the Martyrs), which is a kilometer long street that is lined by old buildings with towering columned entrances! Heading towards the primary center, you’ll discover a kilometer long pedestrian-only street, Calle República. Walking from the center to the bus station, you’ll see numerous fascinating streets, unusual buildings as well as a large variety of shops.

Areas as well as buildings that weren’t even provided as “sights” in our guidebook, were must-sees in my mind. The cathedrals, the pedestrian-only walkways, the plazas, the appealing back-streets, the people as well as the restaurants were all fantastic! as well as on top of all of that, the costs in Camagüey were the lowest we had come across in all of Cuba.

No matter which street you select to take in Camagüey, you’ll discover lovely architecture, a friendly face as well as a fantastic restaurant.

We loved Camaguey!

The Lonely world guidebook talks about exactly how you’ll experience great deals of hassle in Camagüey as well as exactly how there’s a great possibility you’ll have your purse/bag snatched from you as you walk along the back streets. A WikiTravel writer said that “it has some lovely old churches, however is not truly a vacationer stop”. somebody on TripAdvisor said that “Camagüey is a dump of a town compared to others in Cuba”…

מה?! After costs 3 nights in the city, we were left wanting more, as well as wished that we hadn’t booked our onward bus ticket so soon. If you have the chance to visit Camagüey, take it, you won’t be disappointed.

Traveller’s Notes:

To get to Camagüey from Trinidad, the Viazul bus costs 15 CUC ($15) as well as takes 5 hours.

Cycle taxis around the city expense 1 CUC. To go to the bus station, or to the northern part of the center, expect to pay 2 or 3 CUC.

To get from Camagüey to Trinidad, the Viazul only has one bus, leaving at 2:30 am. because this is a absurd hour to get up as well as travel, we suggest taking the Viazul to Sancti Spiritus city, as well as then hiring a taxi to take you the rest of the way to Trinidad. The expense is very similar as well as you can sleep in until a sensible hour. A bus to Sancti Spiritus is 10 CUC / person, as well as the personal taxi is 30 CUC / car. Our taxi was a 1948 Plymouth!

You can discover the Infotur office on the Theatre Street. It’s a wealth of information, as well as the people there speak English.

Wi-Fi is offered at the intersection of Calle Republica as well as Calle Agramonte, at the hotel Santa Maria, located across from the Inglesia de la Soledad Church.

For much more on Cuba, check out our articles:

Planning a trip to Cuba: To-Do listing before Travel

The utmost guide to Independent travel in Cuba

The utmost guide to Independent travel in Havana

Havana, Cuba – might This Be Our new much-loved City?

Finding the genuine Cuba in Vinales

Cuba With a splash of Spain: Experiencing the special Side of Cienfuegos

Trinidad, Cuba: split between a Tourist-Trap as well as a Treasure

Disclaimer:Goats On The road is an Amazon associate as well as likewise an affiliate for some other retailers. This indicates we make commissions if you click links on our blog as well as purchase from those retailers.